Nie odkładajmy życia na potem

FELIETON BEATY DYRAGA W STAŁEJ RUBRYCE MAGAZYNU PERSONEL PLUS P.T. „CORPORATE WELLNESS”, październik 2020

„- Mamo, mamo, zobacz przecież mówiłaś że dwie głowy to nie jedna, że każdy może cos wymyśleć. Ja mam świetny pomysł!

– Synu daj mi spokój. Tu są poważne sprawy i rodzice muszą pomyśleć teraz sami.  Nie czas na głupoty.”

Każdy dom i każda firma mają swoją kulturę organizacji. Jak wiemy – to pojęcie bardzo szerokie, ale właśnie kultura organizacji w ogromnym stopniu decyduje o tym, jak sobie radzimy  w trudnych sytuacjach czy przechodzimy przez zmiany. Czego może nas nauczyć kryzys czyli np. pandemia w tym kontekście?

Czytaj dalej Nie odkładajmy życia na potem

Od Agile do Oshawy

FELIETON BEATY DYRAGA W STAŁEJ RUBRYCE MAGAZYNU PERSONEL PLUS P.T. „CORPORATE WELLNESS”, SIERPNIEŃ 2020

Od kilku lat coraz więcej mówi się o filozofii Agile czyli tzw. zwinności w zarzadzaniu. Wywodzący się ze świata projektów informatycznych termin teraz przeniósł sia do obszaru zarzadzania, a obecnie w czasach pandemii nabiera nowego i dużego znaczenia. 

Czytaj dalej Od Agile do Oshawy

Nowe czasy, nowe umiejętności?

FELIETON BEATY DYRAGA W STAŁEJ RUBRYCE MAGAZYNU PERSONEL PLUS P.T. „CORPORATE WELLNESS”, CZERWIEC 2020

 

„Co nas nie zabije to nas wzmocni” – mówi stare powiedzenie. Spróbujmy się temu bliżej przyjrzec. Dlaczego niby ma wzmocnić i dlaczego potrzebne jest cos, co może mnie „zabić” żebym się mogła wzmocnic? Samo to uruchamia w nas odrobinę buntu…
 Otóż natura rozwija się znacznie dynamiczniej w obliczu trudności i wyzwań niż w okresach, kiedy jest stabilnie, komfortowo i bezproblemowo. Jednym słowem komfort i stabilność nie powodują skoków w rozwoju wrzechświata. Wszystkie gatunki roślin i zwierząt często przechodzą trudną drogę żeby przetrwać np wiele nasion umiera, żeby jedno mogło wykiełkować i zapuścić korzenie na twardej skale. Miliony stworzeń na świece na przestrzeni wieków przeobraża swoje organy, kształty, sposoby funkcjonowania dostosowując się do nowych warunków.  

Czytaj dalej Nowe czasy, nowe umiejętności?

Biznesowy sukces programu corporate wellness Beaty Dyraga – artykuł w Personel PLUS

Oryginalny artykuł do przeczytania tutaj.

W świetle obecnej sytuacji na polskim rynku pracy walka o zaangażowanie i lojalność pracownika zdaje się absolutnie nieunikniona. Pracodawcy, którzy chcą cieszyć się długofalowym sukcesem biznesowym swoich firm, muszą zadbać o zaspokojenie potrzeb pracowników nie tylko w aspekcie finansowym.

Czy jednak pracodawcy zawsze wiedzą, jakich narzędzi należy użyć, by ten niebagatelny cel osiągnąć? Współcześni pracownicy oczekują zdecydowanie więcej aniżeli godziwego wynagrodzenia, a o ich ekspansywności i skuteczności w pracy decyduje to, czy czują się zauważeni, zintegrowani, otoczeni opieką.

Nie będzie więc nadużyciem stwierdzenie, że zarządzanie zasobami ludzkimi jeszcze nigdy nie było tak dużym wyzwaniem jak teraz.

Projekt w fabryce Levi Strauss w Płocku roz- począł się dwa lata temu. Zgodnie z założe- niem programem objęci zostali wszyscy pra- cownicy: pracownicy fizyczni, kadra kierow- nicza oraz pracownicy biurowi. Nie pozostaje bez znaczenia, że jest to w dużej części fabry- ka akordowa, co oznacza, iż wysokość otrzy- manej przez pracowników pensji zależy od osiąganych przez nich wyników. Wszelkie działania, które mają na celu podniesienie i utrzymanie zaangażowania pracowników w warunkach akordowego systemu, są więc podwójnie trudne. Przy tak zawansowanych przedsięwzięciach well-beingowych skala wy- zwań musi być po prostu ogromna.Niesłychanie funkcjonalne narzędzie do budowania pozycji pracodawcy przy zachowaniu dbałości o zadowolenie pracownika stanowią programy well-beingowe. Absolutnie kluczowe jest jednak to, w jaki sposób wszelkie takie działania zostaną wprowadzone. W niektórych organizacjach nieumiejętnie wprowadzone, stają się po prostu czynnikiem biologicznym w teorii zarządzania Herzberga – demotywuje ich brak, ale nie motywuje ich obecność. Jak więc wprowadzić taki projekt, aby faktycznie budził zaangażowanie i dawał pracownikowi poczucie, że firma o niego dba, a on sam chce dla niej pracować?

Niepewność wywołuje najgorszy stres

Wolimy nieprzyjemną sytuację, która jest pewna, niż brak pewności – wydarzy się, czy się nie wydarzy? Wyniki badań opublikowane niedawno na łamach prestiżowego „Nature Communications” pozwalają lepiej zrozumieć naturę stresu wywołanego przez niepewność.

Czytaj dalej Niepewność wywołuje najgorszy stres

Warto wydawać pieniądze w zgodzie ze sobą, a nie wbrew sobie…

Pieniądze szczęścia nie dają – dowodzili od lat naukowcy, z neuroekonomistami na czele. Drobiazgowo zaglądali nam w mózgi, testowali, sprawdzali – poziom szczęścia nie dawał się powiązać z poziomem zamożności, wysokością wydatków, czy zarobków. Okazuje się jednak, że taki związek daje się pokazać, ale pod warunkiem, że wydajemy pieniądze zgodnie z własnymi cechami osobowości. Czytaj dalej Warto wydawać pieniądze w zgodzie ze sobą, a nie wbrew sobie…

Silna wola – to można ćwiczyć i wzmacniać!

– Zdolność do kontroli własnych emocji i popędów jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w życiu i w pracy z innymi ludźmi. Ludzie panujący nad swoimi procesami myślowymi, emocjami i zachowaniami, nie tylko wspaniale sobie radzą w nauce i życiu zawodowym, ale są też zdrowsi, bogatsi i mają więcej przyjaciół – przekonuje prof. Roy Baumeister, psycholog z Uniwersytetu Stanowego Florydy, opisujący swoje wieloletnie badania na łamach kwietniowego „Scientific American”. Czytaj dalej Silna wola – to można ćwiczyć i wzmacniać!

Wywiad z Beatą Dyraga dla Zwierciadła

NOWA FILOZOFIA / PRACA/ WELLNESS

Dobrostan w firmie

Jeszcze dziesięć lat temu wellness kojarzył się z różanym mydełkiem i ekskluzywnym masażem w SPA. Dziś pretenduje do miana filozofii życia XXI wieku, która nie tylko wkrada się powoli do naszych prywatnych systemów wartości i zajmuje tam stałe miejsce. Staje się też niezbędnym warunkiem satysfakcjonującej i owocnej pracy. Przed nami złoty wiek wellnessu w firmie – mówi prekursorka corporate wellness w Polsce Beata Dyraga.

rozmawia Dorota Mierzejewska

Czytaj dalej Wywiad z Beatą Dyraga dla Zwierciadła