Od Agile do Oshawy

FELIETON BEATY DYRAGA W STAŁEJ RUBRYCE MAGAZYNU PERSONEL PLUS P.T. „CORPORATE WELLNESS”, SIERPNIEŃ 2020

Od kilku lat coraz więcej mówi się o filozofii Agile czyli tzw. zwinności w zarzadzaniu. Wywodzący się ze świata projektów informatycznych termin teraz przeniósł sia do obszaru zarzadzania, a obecnie w czasach pandemii nabiera nowego i dużego znaczenia. 

Czytaj dalej Od Agile do Oshawy

Dieta? Sekretem sukcesu jest wybór strategii

Dieta, która nie działa? Bardzo często od samego początku osoby na diecie skazane są na niepowodzenie.

Dlaczego? Bo osoby na diecie postanawiają się bezsensownie umartwiać. Strategia polegająca na rezygnacji z ulubionego jedzenia na rzecz produktów niezbyt lubianych, ale uznanych za zdrowe. Czytaj dalej Dieta? Sekretem sukcesu jest wybór strategii

Powiadomienia i SMS-y dekoncentrują i dają objawy podobne do ADHD

Nie, telefony nie wywołują ADHD. Ale jeśli masz ustawione powiadomienia o przychodzącej poczcie, sieciach społecznościowych, terminach w kalendarzu i w dodatku dużo sms-ujesz (bądź używasz komunikatorów), to efekt będzie bardzo podobny, jak u osób rzeczywiście cierpiących na ADHD.

Wyłącz niepotrzebne powiadomienia! Wycisz telefon przez większość swojego czasu – i prywatnego i zawodowego. Czytaj dalej Powiadomienia i SMS-y dekoncentrują i dają objawy podobne do ADHD

Rozdział między pracą a życiem prywatnym to nie jest dobry pomysł

Równowaga między życiem prywatnym a zawodowym nie oznacza, że w pracy jest całkowity zakaz załatwiania spraw prywatnych, a w domu nie można ani na moment pomyśleć o pracy. Równowaga i całkowite rozdzielanie tych sfer to nie to samo. Rozdzielanie nie działa i jest szkodliwe.

Czytaj dalej Rozdział między pracą a życiem prywatnym to nie jest dobry pomysł

Niepewność wywołuje najgorszy stres

Wolimy nieprzyjemną sytuację, która jest pewna, niż brak pewności – wydarzy się, czy się nie wydarzy? Wyniki badań opublikowane niedawno na łamach prestiżowego „Nature Communications” pozwalają lepiej zrozumieć naturę stresu wywołanego przez niepewność.

Czytaj dalej Niepewność wywołuje najgorszy stres

Warto wydawać pieniądze w zgodzie ze sobą, a nie wbrew sobie…

Pieniądze szczęścia nie dają – dowodzili od lat naukowcy, z neuroekonomistami na czele. Drobiazgowo zaglądali nam w mózgi, testowali, sprawdzali – poziom szczęścia nie dawał się powiązać z poziomem zamożności, wysokością wydatków, czy zarobków. Okazuje się jednak, że taki związek daje się pokazać, ale pod warunkiem, że wydajemy pieniądze zgodnie z własnymi cechami osobowości. Czytaj dalej Warto wydawać pieniądze w zgodzie ze sobą, a nie wbrew sobie…

Kontrowersyjne badania: kary finansowe dopingują do zdrowego trybu życia

Naukowcy po raz kolejny przyjrzeli się skuteczności nagród i kar finansowych w motywowaniu pracowników do aktywności fizycznej. Finansowa marchewka słabo działa, jeśli nie ma kija… Czytaj dalej Kontrowersyjne badania: kary finansowe dopingują do zdrowego trybu życia

Zuck wybiera się na tacierzyński. Bardzo słusznie!

Znany z pracoholizmu młody szef Facebooka ogłosił, że wybiera się na dłuższy urlop z okazji narodzin dziecka. Wszyscy pracownicy kalifornijskiej firmy mogą sobie pozwolić na coś takiego, a nie jest to normą na amerykańskim rynku pracy.

Mark Zuckerberg podkreśla, że – zarówno dla niego samego, jak i dla wszystkich pracowników – wolny czas poświęcony rodzinie bardzo pozytywnie wpływa na produktywność. Że „tacierzyński” to nie jest czas stracony – ani dla kariery, ani dla rozwoju zawodowego, ani dla samej firmy.

Zuck powołuje się przy tym na badania naukowe. Jakie? Czytaj dalej Zuck wybiera się na tacierzyński. Bardzo słusznie!