Powiadomienia i SMS-y dekoncentrują i dają objawy podobne do ADHD

Nie, telefony nie wywołują ADHD. Ale jeśli masz ustawione powiadomienia o przychodzącej poczcie, sieciach społecznościowych, terminach w kalendarzu i w dodatku dużo sms-ujesz (bądź używasz komunikatorów), to efekt będzie bardzo podobny, jak u osób rzeczywiście cierpiących na ADHD.

Wyłącz niepotrzebne powiadomienia! Wycisz telefon przez większość swojego czasu – i prywatnego i zawodowego. Czytaj dalej Powiadomienia i SMS-y dekoncentrują i dają objawy podobne do ADHD

Inspirujesz pracowników do bicia rekordów? Możesz im szkodzić…

Przywódca transformacyjny monitoruje otoczenie firmy i wychwytuje nawet słabe trendy, które są dla niej szansą; tworzy odważne misje organizacji, skutecznie inspiruje pracowników do zwiększonego wysiłku; działa szybko i zdecydowanie. Ideał dla firm, które chcą się rozwijać…

Wydawało się dotąd, że to również styl przywództwa dobry dla zdrowia i samopoczucia pracowników, ale naukowcy nabrali wątpliwości. Czytaj dalej Inspirujesz pracowników do bicia rekordów? Możesz im szkodzić…

Firma przyjazna dla pracownika to firma wydajna

Firmy, w których panuje atmosfera rywalizacji, śrubowania wyników i mobilizowania pracowników za pomocą stresu, przegrywają pod względem wydajności z organizacjami o pozytywnej kulturze – przekonują na łamach „Harvard Business Review” Emma Seppala i Kim Cameron.

Czytaj dalej Firma przyjazna dla pracownika to firma wydajna

Zuck wybiera się na tacierzyński. Bardzo słusznie!

Znany z pracoholizmu młody szef Facebooka ogłosił, że wybiera się na dłuższy urlop z okazji narodzin dziecka. Wszyscy pracownicy kalifornijskiej firmy mogą sobie pozwolić na coś takiego, a nie jest to normą na amerykańskim rynku pracy.

Mark Zuckerberg podkreśla, że – zarówno dla niego samego, jak i dla wszystkich pracowników – wolny czas poświęcony rodzinie bardzo pozytywnie wpływa na produktywność. Że „tacierzyński” to nie jest czas stracony – ani dla kariery, ani dla rozwoju zawodowego, ani dla samej firmy.

Zuck powołuje się przy tym na badania naukowe. Jakie? Czytaj dalej Zuck wybiera się na tacierzyński. Bardzo słusznie!

Cechy dobrego programu Corporate Wellness

Klasyczne już badania Berry’ego, Mirabito i Bauna z 2010 roku dowodzą, że działania corporate wellness mogą zwrócić się po paru latach nawet kilkukrotnie.

Zespół badaczy analizował 10 organizacji, które zainwestowały w ambitne programy wellness dla swoich pracowników. Chodzi między innymi o korporacje Chevron, Johnson & Johnson i SAS Institute.

Okazało się, że przemyślanie działania prozdrowotne dają firmom z różnych branż znakomity zwrot inwestycji w postaci niższych kosztów, wyższej wydajności pracy i lepszego morale. W swoim artykule na łamach „Harvard Business Review” opisują, jakie cechy ma dobrze prowadzony program corporate wellness. Czytaj dalej Cechy dobrego programu Corporate Wellness

Chamstwo w miejscu pracy? Uważaj, jest zaraźliwe!

Brak kultury demonstrowany przez współpracowników może udzielić się każdemu – ostrzegają naukowcy. Lepiej reagować na problem, nim stanie się utrapieniem. Pracownicy niegrzeczni dla siebie nawzajem to spadek morale i wydajności, niepotrzebny stres i coraz gorsze relacje z klientami. Czytaj dalej Chamstwo w miejscu pracy? Uważaj, jest zaraźliwe!

Czas pracy, albo wydajność. Wybór należy do ciebie…

Ekonomiści od dawna mają dowody na to, że wydłużanie czasu pracy może prowadzić do spadku wydajności. Powyższy wykres pokazuje, jak w ostatnich dekadach w różnych krajach OECD wyglądała produktywność i przeciętna liczba godzin przepracowanych w roku. Wydać wyraźną ujemną korelację. Im więcej obywatele danego kraju mają wolnego, tym lepiej pracują.

Czytaj dalej Czas pracy, albo wydajność. Wybór należy do ciebie…