Corporate wellness wzmacnia kondycję firm – magazyn Forbes

Dbałość o zdrowie fizyczne i psychiczne stała się w pandemii najważniejszym benefitem. Pokazując, że zrównoważony rozwój przedsiębiorstw to również dobrostan pracujących w nich ludzi. Pozwalając przetrwać różne kryzysy, zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

Poniedziałek. Dziesiąta rano. Kilkuset pracowników fabryki Levi Strauss w Płocku podnosi do góry ręce. – Krążymy ramionami do tyłu… Raz…dwa…trzy…cztery… i do przodu! Teraz skręty tułowia w lewo i w prawo – woła lider, który na 10 minut staje się instruktorem motywującym do ćwiczeń, w których uczestniczą szwaczki, szwacze, magazynierzy i inni pracownicy zakładu szyjącego dżinsy na cały świat. I tak codziennie od 2017 roku, kiedy powstał w firmie projekt dobrostanu pracowników „Zdrowie szyte na miarę” przygotowany przez Grupę Prodialog Beaty Dyragi, która jako pierwsza zaczęła wprowadzać programy typu corporate wellness w Polsce. Ten w płockiej fabryce stał się przedmiotem badań Uniwersytetu Harvarda, który analizował różne czynniki składające się na dobrostan pracowników. I sprawdzał m.in., jak taki program, obejmujący nie tylko opracowane przez fizjoterapeutów ćwiczenia, ale też m.in. edukację żywieniową, faktycznie wpływa na kondycję pracowników zmianowych. Po ponad roku badanie zaangażowania Gallupa wykazało, że ich zadowolenie i zaangażowanie wzrosło o kilkadziesiąt procent. A ćwiczenia trwały nawet w trakcie pandemii koronawirusa.

Czytaj całość w magazynie Forbes TU>>

„Corporate wellness wzmacnia kondycję firm”, Forbes, 09.2021, autor publikacji: Magdalena Krukowska

Dobrostan w rękach pracownika. Wellbeing online w AstraZeneca Pharma Poland. Case study.

Pod hasłem „Odkryj swoją wewnętrzną siłę” w firmie AstraZeneca Pharma Poland wdrożony został program wellbeingowy prowadzony całkowicie online. W ramach projekty odbywają się webinary, organizowane są konsultacje i cykliczne zajęcia, których celem jest poprawa samopoczucia psychicznego i fizycznego pracowników. Jakie korzyści odnoszą pracownicy i organizacja z wdrożenia takiego programu?

Program wellbeingu online w AstraZeneca został uruchomiony w styczniu 2021 r. Przygotowania były prowadzone już od września ubiegłego roku pod kierunkiem firmy Prodialog, będącej liderem corporate wellness w Polsce.

We współpracy z zespołem SHE (Safety Health & Environment) i działem HR w AstraZeneca firma Prodialog zaprojektowała program realizowany online z wykorzystaniem własnego innowacyjnego narzędzia – Centrum Usług Wellbeingowych. Inicjatywa wpisuje się w strategię personalną firmy AstraZeneca. Na poziomie globalnym ustalone zostały ramy programu, które następnie są realizowane lokalnie w na podstawie konkretnych potrzeb i oczekiwań zatrudnionych tam osób. Tak też było w przypadku Polski.

Czytaj całość w magazynie Personel i Zarządzanie, 7-8 2021, autor: Halina Guryn

Dokąd prowadzisz, gniewie?

Felieton Beaty Dyraga w stałej rubryce „Corporate wellness” magazynu Personel PLUS – maj 2021

O gniewie, stresie, a poniekąd też o bezradności jako przyczynach wybuchów, o zniecierpliwieniu sytuacją, która przecież „miała być tylko chwilowa” – głównie o tym rozmawiam ostatnio podczas warsztatów i wykładów. Niesprawiedliwe traktowanie, obowiązki, którym nie można sprostać, praca zlewająca się z życiem prywatnym, narastające troski i bolączki codzienności to tylko kilka przykładowych sytuacji, które mogą doprowadzić człowieka na skraj. Emocje w końcu sięgają zenitu i… co się wtedy dzieje?

Czytaj dalej Dokąd prowadzisz, gniewie?

Szczęśliwy, czyli jaki?

Felieton Beaty Dyraga w stałej rubryce „Corporate wellness” magazynu Personel PLUS – kwiecień 2021

Kiedy mówimy o wellbeingu czy wellnessie, to tak naprawdę chodzi nam o dobrostan i szczęście. Szczęście każdego z nas, ale też szczęście społeczności czy krajów. W przygotowywanym od 2012 r. przez ONZ corocznym rankingu „World Happiness Report” kraje skandynawskie znajdują się zawsze w pierwszej dziesiątce, a w 2020 r. weszły do pierwszej piątki, razem ze Szwajcarią. Na czele uplasowały się Finlandia, Dania, za nimi właśnie Szwajcaria, dalej Islandia i Norwegia. Mowa o regionach zamożnych, choć pieniądze to nie wszystko, bo pod lupę wzięto szerokie spektrum wskaźników i czynników, jak np. poczucie bezpieczeństwa i zaufania między obywatelami, stan demokracji i gospodarki, jakość środowiska naturalnego i dbałość o nie, kwestie zdrowia czy poziom edukacji. O szczęśliwości zadecydowała więc spójność wielu aspektów, obserwowanych zarówno na poziomie jednostkowym, jak i społecznym.

Czytaj dalej Szczęśliwy, czyli jaki?

Beata Dyraga na Forum Zdrowia Pracownika w 2021 | Zdrowie psychiczne pracowników

Jak skutecznie budować zdrowie psychiczne pracowników? Jakie usługi, strategie i programy wellbeingowe wdrażać, by wspierały i budowały autentyczne zaangażowanie pracowników, a organizacjom przynosiły dumę i satysfakcję? Jaką rolę odgrywa w tym komunikacja online?

O tym wszystkim opowiem już 17 lutego o godz. 11:25 podczas mojego wystąpienia na Forum Zdrowia Pracownika. Lutowa edycja poświęcona jest zdrowiu psychicznemu w miejscu pracy i odbywa się w całości online. To dobra okazja, aby się spotkać, gdziekolwiek jesteś!

Czytaj dalej Beata Dyraga na Forum Zdrowia Pracownika w 2021 | Zdrowie psychiczne pracowników

Skuteczna zachęta

Felieton Beaty Dyraga w stałej rubryce „Corporate wellness” magazynu Personel PLUS – luty 2021

Co zrobić, żeby więcej ludzi chciało uczestniczyć w konsultacjach
psychologicznych? Jak podnieść frekwencję w zapisach na webinary? Jak spowodować, żeby ludziom się chciało chcieć? Od czego zacząć komunikację projektów corporate wellness? Jakie kanały najlepiej wykorzystać? Jak sprzedać ten projekt do centrali? Jak przekonać zarząd?

Takie pytania słyszę podczas sesji mentoringowych dla działów HR czy BHP, których w ostatnim czasie prowadzę bardzo dużo. Jednym słowem: gros zagadnień dotyczy skutecznej komunikacji w programach wellbeingowych.

Czytaj dalej Skuteczna zachęta

Nie odkładajmy życia na potem

FELIETON BEATY DYRAGA W STAŁEJ RUBRYCE MAGAZYNU PERSONEL PLUS P.T. „CORPORATE WELLNESS”, październik 2020

„- Mamo, mamo, zobacz przecież mówiłaś że dwie głowy to nie jedna, że każdy może cos wymyśleć. Ja mam świetny pomysł!

– Synu daj mi spokój. Tu są poważne sprawy i rodzice muszą pomyśleć teraz sami.  Nie czas na głupoty.”

Każdy dom i każda firma mają swoją kulturę organizacji. Jak wiemy – to pojęcie bardzo szerokie, ale właśnie kultura organizacji w ogromnym stopniu decyduje o tym, jak sobie radzimy  w trudnych sytuacjach czy przechodzimy przez zmiany. Czego może nas nauczyć kryzys czyli np. pandemia w tym kontekście?

Czytaj dalej Nie odkładajmy życia na potem

Odpoczynek w okresie „nie normalności”

FELIETON BEATY DYRAGA W STAŁEJ RUBRYCE MAGAZYNU PERSONEL PLUS P.T. „CORPORATE WELLNESS”, WRZESIEŃ 2020

Kiedy moja koleżanka dowiedziała się o tym że jest chora jej pierwsza myśl była prosta: szybko uporam się z problemem a potem zrobię to co planowałam, czyli zakończę projekt i w końcu wyjadę na upragnione wakacje. Wielkim szokiem była dla niej informacja, ze wyjście choroby może potrwać kilka lat, a tak naprawdę nie ma gwarancji czy nie będzie jeszcze nawrotów. I w zasadzie – jak lekarze stwierdzili – trzeba nauczyć się z tą chorobą po prostu żyć. I koniecznie proszę regularnie odpoczywać –tego akurat nie powinna Pani odkładać na później. Była wstrząśnięta i sporo czasu zajęła jej pogodzenie choroby z codziennymi obowiązkami,  a z czasem udało się znaleźć sposób na to, żeby w takim życiu znaleźć wiele przyjemności, normalnie pracować, nauczyć się odpoczywać i po prostu cieszyć życiem.

Czytaj dalej Odpoczynek w okresie „nie normalności”

Od Agile do Oshawy

FELIETON BEATY DYRAGA W STAŁEJ RUBRYCE MAGAZYNU PERSONEL PLUS P.T. „CORPORATE WELLNESS”, SIERPNIEŃ 2020

Od kilku lat coraz więcej mówi się o filozofii Agile czyli tzw. zwinności w zarzadzaniu. Wywodzący się ze świata projektów informatycznych termin teraz przeniósł sia do obszaru zarzadzania, a obecnie w czasach pandemii nabiera nowego i dużego znaczenia. 

Czytaj dalej Od Agile do Oshawy