Ergonomia w biurze - fot. flickr.com/evert-jan

Zdrowe biuro: wzrost satysfakcji z pracy i lojalności zespołu

Aktywność pracodawcy w przekształcaniu przestrzeni biurowej w bardziej przyjazną i ergonomiczną bardzo się opłaca.

Ergonomia proaktywna, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć

Dotychczasowa praktyka polegała zwykle na tym, że zmiany wyposażenia miejsca pracy wynikały ze skarg na niewygody i problemy ze zdrowiem. Opublikowane niedawno badania zespołu profesora Alana Hedge’a z prestiżowego Cornell University dowodzą, że pracownicy bardzo doceniają ergonomiczną „rewolucję” w swoim otoczeniu, jaką pracodawca wprowadza, by uniknąć problemów ze zdrowiem pracowników w przyszłości.

Badania ogłoszone na ostatnim zjeździe amerykańskiego Human Factors and Ergonomics Society objęły ponad 200 osób zatrudnionych w firmie programistycznej. Pracodawca zmieniał siedzibę i przy tej okazji zaproponował podwładnym program zreformowania miejsca pracy pod kątem wygody i ergonomii. Projekt obejmował wymianę wyposażenia, ale również – warsztaty w grupach i indywidualne konsultacje ze specjalistami od ergonomii.

Po wprowadzeniu tej „rewolucji” w życie, pracownicy wyraźnie rzadziej skarżyli się na problemy z kręgosłupem i wzrokiem. Co więcej, przyznawali się przed badaczami do wyższego poziomu zadowolenia z pracy. Stwierdzali wręcz, że są teraz szczęśliwsi.

Jak ergonomia wpływa na funkcjonowanie firmy? Naukowcy stwierdzili, że lojalność pracowników wyraźnie wzrosła, a przedsiębiorstwu łatwiej się również rekrutuje nowe osoby.

– Taki program jest bardzo pożyteczny zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników – podkreśla profesor Hedge. – Jest bardzo opłacalnym sposobem na podniesienie wydajności, zdrowia, samopoczucia i szczęścia pracowników.

Zdrowe biuro to nie tylko biurko i fotel

Pracownicy nie tylko dostają nowe biurka i krzesła. Istotne jest również, by nabyli zdrowych przyzwyczajeń i pozbyli się szkodliwych nawyków. Siedzący tryb życia jest szkodliwy, a do twórczej pracy nawet osoba przesiadująca przed komputerem bardzo potrzebuje przerw i ruchu. Stanowisko pracy powinno być wygodne i mieć prawidłową konstrukcję, właściwe oświetlenie i otoczenie sprzyjające człowiekowi.

Firmy z branży IT takie jak Google znane są z bardzo przyjaznego otoczenia, w którym przebywają ich pracownicy. Jest to z jednej strony forma walki na rynku pracy o najlepszych inżynierów i programistów, ale z drugiej strony – dbałość o wydajną i twórczą pracę już zatrudnionych osób.

więcej w artykule Proactive Office Ergonomics Really Works

fot. flickr.com/evert-jan