buty

Chamstwo w miejscu pracy? Uważaj, jest zaraźliwe!

Brak kultury demonstrowany przez współpracowników może udzielić się każdemu – ostrzegają naukowcy. Lepiej reagować na problem, nim stanie się utrapieniem. Pracownicy niegrzeczni dla siebie nawzajem to spadek morale i wydajności, niepotrzebny stres i coraz gorsze relacje z klientami.

Chamstwo – pomijalny problem?

– Możesz przez całą swoją karierę zawodową nie doświadczyć takich patologii jak molestowanie czy agresja w miejscu pracy. Ale zwykły brak kultury ma także bardzo negatywny wpływ na twoją pracę. Nie można tego po prostu ignorować – to ma znaczenia – przekonuje Trevor Foulk z Uniwersytetu Florydy (USA). Wyniki prowadzonych przez jego zespół badań na temat „zaraźliwości” niegrzecznych zachowań opublikowano niedawno na łamach „Journal of Applied Psychology”.

– Częścią problemu jest to, że zazwyczaj tolerujemy niegrzeczne zachowania – dodaje naukowiec. – A brak kultury i zwyczajne chamstwo mają niezwykle silny negatywny wpływ na miejsce pracy.

Badania Foulka objęły 90 studentów, którzy ćwiczyli umiejętność negocjacji w parach. Wypełniali następnie ankiety, w których oceniali, czy zachowanie kolegi było kulturalne. Okazało się, że osoba, która doświadczyła niegrzecznych zachowań, bardzo często sama staje się niegrzeczna dla kolejnych kolegów – nawet jeśli następne ćwiczenia odbywały się dopiero po tygodniu.

Nie musimy go sami doświadczać, by się zarazić!

Co więcej, tylko obserwowanie niegrzecznych zachowań wobec kogoś innego również powoduje, że stajemy się niegrzeczni dla innych. Badani, którzy oglądali wideo z takimi zachowaniami, pisali następnie maile do fikcyjnych klientów – były one zdecydowanie mniej grzeczne, niż w grupie kontrolnej, która oglądała grzeczne zachowania na wideo.

Z badań Foulka wynika coś jeszcze. Okazuje się, że chamstwo w naszym otoczeniu sprawia, że stajemy się bardziej na nie wyczuleni i coraz łatwiej zauważamy brak kultury. To oczywiste, że narastająca plaga niegrzecznych odzywek, gestów i demonstracji wrogości między kolegami będzie nam tym bardziej doskwierać.

Te wszystkie obserwacje są – zdaniem naukowców – ważnym ostrzeżeniem dla pracodawców. Nie opłaca się – w imię świętego spokoju – tolerować w firmie braku kultury. Chamstwo zadomowi się na dobre – będzie osłabiać organizację od środka i bardzo niekorzystnie wpływać na relacje z klientami i partnerami.

Warto mu aktywnie przeciwdziałać od samego początku.