CZAS TRUDNY, CZAS ZMIAN, CZAS NOWY…

Sytuacja z wirusem spowodowała że wszyscy wyszliśmy z jakiejś swojej strefy komfortu. Ja uważam, że to super! Trudne, niewygodne, ale super! To jest akurat ta dobra strona zmiany, która się dzieje.   Jest taka stara chińska (nomen omen) bajka, które mówi, że nic w życiu nie jest dobre ani złe. To tylko nasz umysł natychmiast wszystko ocenia. Każda zmiana niesie w sobie szansę na nowe, bo stare odchodzi, a nowe nastaje. To szansa na nauczenie się czegoś innego, na skonfrontowanie się ze swoimi schematami, przyzwyczajeniami i na ich zmianę.

Zobaczyliśmy tez wyraźniej niż dotąd, jak bardzo złudne jest nasze poczucie kontroli. Jak niełatwo jest wyjść ze schematu np. inaczej spędzić czas z rodziną, pracować w innym trybie, wykonywać inne obowiązki.. Widać też, jak bardzo ważny jest świat on-line i że w Organizacji Jutra ten świat on-line będzie dużo ważniejszy. Te nowe doświadczenia w skali mikro i makro to dopiero początek.

Często pewnie w swoich firmach mieliście do czynienia ze zmianami i uczyliście się czy innych tymi zmianami zarządzać. Ta zmiana która się dzieje teraz jest zmianą na wszystkich poziomach: społecznym gospodarczym, mentalnym, ekonomicznym, środowiskowym… na poziomie organizacji, świata i pojedynczego człowieka. Teraz jest czas na wielkie Zarządzenie Zmianą.

Jako HR firm, managerowie – osoby odpowiedzialne za zespoły i ludzi a także rodzice, partnerzy czy obywatele – musimy być w tej zmianie mądrzy, uważni i maksymalnie otwarci. To czas kiedy HR musi działać dla ludzi, ale działać inaczej niż dotąd; pokazać swoją elastyczność, otwartość na nowe, siłę wewnętrzną i maksymalny spokój. To czas kiedy managerowie muszą mądrze prowadzić swoich ludzi jednocześnie – nie zawsze wiedząc dokąd to wszystko zmierza. To czas, kiedy trzeba być bardzo obecnym. To czas zarzadzania „tu i teraz”.

Niezwykle ważne, aby w tym czasie dać też sobie samemu prawo do własnych emocji: poczucia niepewności, lęku, niepokoju czy rozdrażnienia. Do wypowiedzenia tego. Bo świadomi managerowie potrafią powiedzieć do swojego pracownika czy kolegi np.: „ Sam nie wiem co będzie, nikt nie wie. I tak jak i Ty – też czuję w sobie niepokój. Ale jestem pewien, że cokolwiek będzie, to damy sobie radę, jak będziemy nastawieni na współpracę i na zobaczenie też dobrych stron tego, co się dzieje. „

Mówiąc o emocjach – to bardzo ważne, żeby sobie z nimi radzić w środku, w ciele. A to oznacza w praktyce zauważanie ich na bieżąco, kontakt z nimi, kontakt ze swoimi napięciami. Po pierwsze nasz spokój wewnętrzny ma niezwykle pozytywny wpływ na odporność fizyczną, co potwierdza wiele badań naukowych. Po drugie – w spokoju rodzi się dystans i mądre podejście do sytuacji, kreatywność w szukaniu rozwiązań i jasność w tym, co ważne. To pozwala szybciej znaleźć się w nowej sytuacji i sprawić, że w zmianie zobaczymy też szansę i wzmocnimy się wewnętrznie zamiast osłabić.

A teraz krótkie ćwiczenie z Praktyki Świadomej Obecności do robienia jak najczęściej na co dzień:

Co 1 godzinę usiądź, zamknij oczy i uświadom sobie, gdzie jest Twój oddech i jak oddychasz. Nie zmieniaj swojego oddechu tylko zacznij go obserwować takim jaki jest, nawet jeżeli jest bardzo płytki, krótki itp. Wsłuchaj się w niego. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek myśli – za każdym razem wracaj do oddechu. Przez 2-5 minuty.

Pozdrawiam ciepło i życzę Wszystkim dużo spokoju i pozytywnego nastawienia.

Zachęcam też do zapoznania się z naszą „OFERTĄ NA DZIŚ”

 

BD Logo_Logo A2 Podpis P (1)