Biurko do pracy na stojąco

Przy komputerze pracuj na stojąco. Tak jest zdrowiej!

Jak wdrożyć pracowników do stojących biurek? Okazuje się, że dostosowywanie ustawień stanowiska roboczego do pracy przy komputerze na stojąco, rządzi się innymi prawami, niż dobrze już skodyfikowane i znormalizowane siedzące miejsca pracy. Trwają badania naukowe nad wypracowaniem norm ergonomicznego stanowiska pracy dla osób stojących przy komputerze.

Najnowsze badania jednoznacznie pokazują, że siedzenie przy komputerze przez cały dzień jest niezdrowe – może źle wpływać na kręgosłup, przemianę materii, rozwijać wady postawy, cukrzycę, choroby układu krążenia i nadwagę. Eksperci zajmujący się ergonomią starają się wypracować standardy projektowania i regulowania miejsc pracy, które umożliwiają wygodne używanie komputera w pozycji stojącej.

Na Zachodzie jest to już wyraźny trend, obserwowany chociażby na rynku mebli biurowych. Drogie regulowane biurka, które umożliwiają pracę na laptopie lub desktopie w pozycji stojącej, konkurują z pomysłami na dostawki kartonowe, lub metalowe systemy uchwytów. Użytkownicy dyskutują, jakie rozwiązanie jest optymalne – wygodne i zdrowe – ale nie wiedzą tego jeszcze ani oni, ani naukowcy specjalizujący się w ergonomii.

Pionierskie eksperymenty w tej dziedzinie prowadzili niedawno między innymi badacze z Uniwersytetu Harvarda i Northeastern University. Wyniki opublikowali niedawno na łamach „Human Factors: The Journal of the Human Factors and Ergonomics Society”. Naszpikowali czujnikami strój uczestników i biurka, które umożliwiały pracę na siedząco i na stojąco. Następnie prosili o pracę przy biurkach, regulowanie ustawień i poszukiwanie najwygodniejszych pozycji do pracy.

Wynika z nich jak na razie niewiele… Badacze ustalili, że każdy z 20 uczestników eksperymentu inaczej regulowali sobie swoje biurka. Co udało się ustalić ponad wszelką wątpliwość to to, że zasady pracy na stojąco nie są prostym przeniesieniem standardów pracy siedzącej. Odległość twarzy od monitora, położenie rąk przy klawiaturze – mogłoby się wydawać, że te zmienne będą dla każdego zbliżone w pozycji siedzącej i stojącej, ale tak nie jest.

– Ulubione parametry poszczególnych uczestników badania były inne dla pozycji stojącej i pozycji siedzącej – zauważyli badacze. – Nie było dla nas jasne na początku, czy konfiguracja wybierana przez użytkowników będzie inna dla pozycji stojącej. Wyniki badań sugerują, że tak właśnie się dzieje.

Może to i dobrze, skoro praca siedząca jest niezdrowa…

Dlaczego warto stać przy komputerze?

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, trudno trzymać się zasady, by wstawać od biurka regularnie. Lepiej więc do niego nie siadać. Przy wysokim biurku, co chwila zmieniamy pozycję, przestępujemy z nogi na nogę, naprężamy mięśnie nóg, balansujemy tułowiem…

Osoby biorące udział w badaniach nad pracą stojącą, po krótkim czasie czują się o wiele lepiej i mają więcej energii. Dotyczy to nie tylko stanu fizycznego, lecz także jasności umysłu, samopoczucia.

rys. Angus McIntyre / Mattthew / commons.wikimedia.org