Miejsce pracy nie powinno być ani brudne, ani nudne

Brudne i nudne. Miejsca pracy szkodliwe dla mózgu

Nuda i brud są równie groźne dla zdolności umysłowych pracowników. Warto walczyć z jednym i drugim.

Są różne rzeczy w miejscu pracy, które mogą wpływać na nasze funkcje poznawcze: niektóre z nich można dotknąć lub zobaczyć, a inne są niewidoczne. Dowodzimy, że obie grupy tych czynników są ważne dla zdrowia mózu – podkreśla prof. Joseph Grzywacz z amerykańskiego Uniwersytetu Stanowego Florydy.

Monotonia tak samo groźna jak brudne miejsce pracy!

Badacze procesów starzenia się od dawna zastanawiali się, czy poważniejszym zagrożeniem dla mózgu pracownika jest praca w bałaganie, hałasie i zanieczyszczeniach, czy może kluczowa jest raczej monotonia charakterystyczna dla wielu zawodów. Najnowsze badania zespołu prof. Grzywacza to głos w tej dyskusji, który ma pogodzić obie strony. Zdaniem Grzywacza, obie grupy czynników są równie groźne.

Wyniki badań, które objęły niemal 5000 osób, Amerykanów w wieku od 32 do 84 lat, ukazały się właśnie w czerwcowym numerze „Journal of Occupational and Environmental Medicine”.

Jednym z ustaleń zespołu Grzywacza było wyraźne potwierdzenie, że praca w zanieczyszczonym środowisku osłabia u ludzi zdolności poznawcze. Naukowcy analizowali miejsca pracy osób uczestniczących w projekcie, a także sprawdzali, jak sprawnie badani uczą się nowych rzeczy, czy są w stanie wykonywać złożone zadania, dobrze zarządzają swoim czasem i czy łatwo się dekoncentrują. Badacze pytali również uczestników o problemy z pamięcią.

Zanieczyszczenia, hałas i bałagan w miejscu pracy powodują, że mózgi pracowników starzeją się szybciej – ludzie coraz trudniej radzą sobie z nauką i nowymi wyzwaniami.

Chroń pracowników – stawiaj im nowe zadania!

Równocześnie jednak z analizy zgromadzonych danych wynika również, że osoby – zwłaszcza kobiety, które w pracy stawiane są przed nowymi wyzwaniami – nie doświadczały takich problemów ze starzeniem się mózgu. Konieczność uczenia się nowych rzeczy i podejmowania nowych zadań lepiej chroni pracowników przed osłabianiem się zdolności poznawczych.

– Jeśli tego nie używasz, to to stracisz – mówi o mózgu prof. Grzywacz. – Trzeba tak projektować miejsca pracy, żeby wszystkim pracownikom zagwarantować jakiś udział w podejmowaniu decyzji, to ochroni ich zdolności poznawcze w późniejszym życiu – dodaje badacz.

– Sprzątanie miejsca pracy jest równie ważne – przypomina na koniec.

Czyste miejsce pracy - to ważne!