Dyskryminowane kobiety są po prostu nadwrażliwe? Nie

Kobiety pracujące w zawodach tradycyjnie zdominowanych przez mężczyzn – takich jak strażak czy matematyk – doświadczają powszechnie stresu w miejscu pracy. Równocześnie jednak mężczyźni pracujący w stereotypowo kobiecych zawodach – na przykład w przedszkolu – nie doświadczają stresu. Naukowcy zastanawiali się długo nad wyjaśnieniem tego paradoksu. Czy to problem miejsca pracy, które dyskryminuje kobiety, czy może one same mają kłopot z „męskimi” zawodami? Może są z natury zbyt wrażliwe i reagują stresem na sytuacje zwyczajne dla mężczyzn? Wcale nie.

Czytaj dalej Dyskryminowane kobiety są po prostu nadwrażliwe? Nie

Zdrowy pracownik w kwiecie wieku? Wiele zależy od stanowiska…

Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? Jak chronić serce przed zawałem?

– Najważniejsze, to wprowadzać małe zmiany w swoim trybie życia i nie przejmować się trudnościami – podkreśla Leslie MacDonald, amerykańska badaczka zajmująca się ryzykami zdrowotnymi u pracowników. Jej zdaniem, takie małe zmiany to na przykład rezygnacja z pracy w trakcie przerw obiadowych, spacerowanie w czasie przerwy, chodzenie po schodach zamiast jazdy windą. – Z czasem te drobiazgi pomogą poprawić stan zdrowia – zapewnia.

Czytaj dalej Zdrowy pracownik w kwiecie wieku? Wiele zależy od stanowiska…

Powiadomienia i SMS-y dekoncentrują i dają objawy podobne do ADHD

Nie, telefony nie wywołują ADHD. Ale jeśli masz ustawione powiadomienia o przychodzącej poczcie, sieciach społecznościowych, terminach w kalendarzu i w dodatku dużo sms-ujesz (bądź używasz komunikatorów), to efekt będzie bardzo podobny, jak u osób rzeczywiście cierpiących na ADHD.

Wyłącz niepotrzebne powiadomienia! Wycisz telefon przez większość swojego czasu – i prywatnego i zawodowego. Czytaj dalej Powiadomienia i SMS-y dekoncentrują i dają objawy podobne do ADHD

Pracownik podatny na stres nie wyciszy się na łonie natury!

Jak uspokoić nerwy po ciężkim dniu? Większość z nas doskonale odpręża się na łonie natury, albo w cichym, odludnym miejscu. Ale nie wszyscy. Naukowcy odkryli, że ktoś szczególnie podatny na stres – o osobowości neurotycznej – łatwiej dojdzie do siebie w zgiełku wielkiego miasta! Czytaj dalej Pracownik podatny na stres nie wyciszy się na łonie natury!