trzmiel

Trzmiele w twoim ogrodzie

Masz ogród? Zaproś do niego owady zapylające. Stworzysz o wiele przyjaźniejszą, zdrowszą przestrzeń. I będziesz mieć więcej owoców…

Trzmiele i murarki ogrodowe. Zostań trzmielarzem!

Masz ogród? Zbuduj domek dla trzmieli, albo murarek ogrodowych. Oba gatunki to bardzo łagodne i niegroźne dla ludzi zapylacze. Są też skuteczniejsze od „zwykłych” pszczół miodnych – na przykład trzmiele bez obawy pracują w szklarniach i inspektach (czego pszczoły nie lubią).

Badania naukowe potwierdzają, że ogrody i szklarnie, w których umieszczono budki dla trzmieli lub murarek, cieszą się znacznie lepszymi plonami – warzywa i owoce są liczniejsze i dorodniejsze.

Murarki chętnie zasiedlą schronienie zrobione z pęku krótkich trzcin. Można też wywiercić grubym wiertłem kilkanaście tuneli w kawałku drewna. Podobnie trzmiele – chętnie zasiedlą np. małą drewnianą skrzynkę z suchym papierem lub tekturą w środku i kilkoma otworami wejściowymi. Umieszczenie takiego domku w zacisznym miejscu pozwoli cieszyć się lepszymi zbiorami jeszcze w tym sezonie.

Masz już gniazdo trzmieli np. w kompostniku lub w stercie drewna? Nie niszcz go! Trzmiele są bardzo pożyteczne i nie są agresywne – inaczej niż pszczoły miodne. Chroń je. Zaprzyjaźnij się z tymi pomocnikami ogrodnika!

Podczas badań nad trzmielami okazało się, że bardzo lubią… kolor niebieski. Jeśli chcesz, możesz więc pomalować swoją budkę na niebiesko i w ten sposób udekorować ogród. 🙂

A może ptasie towarzystwo?

Wiosna to też czas wicia gniazd. I nie chodzi o żadną metaforę. Ptaki szukają miejsc, w których mogłyby spokojnie złożyć jaja i odchować potomstwo. Jest ruch we wszystkich budkach powywieszanych na drzewach – może zamontujesz taką budkę u siebie? W sprzedaży są budki umożliwiające… podglądanie piskląt za pomocą małej kamerki. Jest to dla ptaków zupełnie nieszkodliwe, nie jest też drogie. Może warto zainwestować w taką ptasią telewizję?

Bardzo pożyteczne jest też zaproszenie pod swój dach jaskółek. Jeśli masz dom z okapem chroniącym od deszczu i masz takie miejsce, w którym nie musisz się obawiać zanieczyszczeń, warto kupić skrzynkę dla jaskółek, w której mogłyby zbudować gniazdo.

Wiele ptaków – właśnie z jaskółkami na czele – ma wiele kłopotu ze znalezieniem nowych miejsc na gniazdo. Ludzie często niszczą gniazda (do których ptaki zwykle wracają po powrocie z ciepłych krajów), nawet bez powodu (bo w niektórych miejscach odchody mogą rzeczywiście przeszkadzać). Kiedyś gniazdo jaskółcze pod dachem ludziom dobrze się kojarzyło i było wróżbą szczęścia mieszkającej w domu rodziny. Teraz wolimy sterylne otoczenie, domy uważamy za „maszyny do mieszkania”, a kontakt z przyrodą zostawiamy sobie na emeryturę – to błąd!

…i może nie powyjadają trzmieli 😉