kwiatki-pic-basement

Zieleń w biurze zwiększa wydajność pracy

Oszczędny design biura, puste ściany, rzędy uporządkowanych biurek? Wstawienie doniczek z roślinami może zwiększyć wydajność nawet o 15%!

Zespół australijskich, brytyjskich i holenderskich naukowców opublikował latem raport z badań roślin w miejscu pracy. Autorzy badali, jaki wpływ mają rośliny na samopoczucie pracowników, ich odczucia odnośnie świeżości powietrza w pomieszczeniach, satysfakcji z pracy i koncentracji na zadaniach. Badano również poziom wydajności pracowników w ciągu paru miesięcy w dwóch dużych firmach w Wielkiej Brytanii i Holandii.

Okazało się, że rośliny wyraźnie zwiększają zadowolenie załogi, ich poziom koncentracji i wrażenie pracy w powietrzu o dobrej jakości. Analizy naukowców sugerują, że zieleń w firmie pomaga ludziom zaangażować się w realizowane projekty zarówno emocjonalnie, jak i umysłowo.

– Nasze badania pokazują, że inwestycja w rośliny w biurze zwróci się dzięki poprawie jakości życia pracowników i ich wydajności – podkreśla szef zespołu, Marlon Nieuwenhuis, psycholog z Uniwersytetu w Cardiff.

– Chociaż pojawiały się już podobne wyniki eksperymentów laboratoryjnych, nasze badania są – o ile mi wiadomo – pierwszymi tego typu badaniami przeprowadzonymi w prawdziwych biurach i pokazującymi długoterminowe korzyści z wprowadzenia roślinności – podkreśla naukowiec. – To bezpośrednio podważa szeroko przyjętą koncepcję skromnego, oszczędnie urządzonego biura, które ma rzekomo zapewniać wysoką wydajność pracowników.

– Manipulowanie wyposażeniem biura w prawdziwych firmach, w których ludzie naprawdę pracują, znacząco pogłębiło naszą wiedzę na temat projektowania i zarządzania miejscem pracy – podkreśla drugi autor artykułu, dr Craig Knight z Uniwersytetu Exeter.

Czasami mniej to po prostu mniej – dodaje prof. Alex Haslam z Uniwersytetu Queensland. – Filozofia „oszczędnego” biura jest bardzo popularna, a nasze wyniki podważają takie magiczne myślenie, że „mniej to więcej”.

– Wzbogacenie spartańskiego wystroju o rośliny doprowadziło do wzrostu produktywności o 15% – podkreśla Nieuwenhuis. – To wynik zbliżony do tych, które wcześniej uzyskiwaliśmy w eksperymentach laboratoryjnych.

Jego zdaniem, te wyniki zachęcają do uczynienia naszych miejsc pracy środowiskiem bardziej przyjaznym i wygodnym. Powinny zamknąć usta wyznawcom idei pustego biurka w spartańskim kubiku.

 

fot. picBasement.com